Rodzaje wykorzystywanych samochodów i paliw na Świecie

W dzisiejszym transporcie wykorzystuje się kilka rodzajów samochodowych, z których każdy ma inną pojemność ładunkową. Najczęściej wykorzystywanym środkiem transportu, nie tylko ładunków, są samochody osobowe, które pozwalają na przewożenie najmniejszej liczby towarów i ludzi, jednak są najmniejsze i najszybsze ze wszystkich typów, co jest idealne aby przewozić małe ilości ładunków i ludzi.

Następnie są samochody dostawcze, takie jak busy, które pozwalają już na większą ilość przewożonych towarów i osób, często można je spotkać na naszych ulicach, szczególnie jako busów do przewożenia części samochodowych, czy też małe autobusy do transportu ludzi. Następne są samochody ciężarowe, ich wielkość jest różna, ponieważ zmienia się wielkość przyczepy lub naczepy, zależy od samej wielkości ciągnika w tym przypadku, pozwalają na transport największej liczby towarów, można zaliczyć do tej grupy autobusy, które również pozwalają na największy transport ludzi, mają one również w miarę przybliżoną konstrukcję silnika.

W obecnych czasach wykorzystuje się dwa główne rodzaje paliwa i jeden poboczny

Za główne rodzaje paliwa samochodowego wymienia się olej napędowy oraz benzynę. Silniki typu diesla, wykorzystują olej napędowy, są one często o wiele większe pojemnościowo.

A co za tym idzie ich moc jest słabsza z powodu wymaganej pojemności silnika, ponieważ wymaga od nich tego paliwo oraz potrzebują o wiele większych nakładów prądu podczas startu, dlatego też mają większe akumulatory. Silniki benzynowe mimo mniejszej pojemności silnika, są o wiele mocniejsze nawet przy niskich pojemnościach, sprawdzają się one praktycznie w każdych warunkach, ponieważ nie przeszkadzają im zmiany pogodowe, jednak problemem jest to, że o wiele więcej „palą”.

Za paliwo poboczne można wziąć gaz napędowy, za pomocą odpowiedniej instalacji, możliwe jest używanie tego typu paliwa w silnikach benzynowych, często mówi się, że gaz niszczy silnik, jednak jest o wiele tańszy i nawet przy spalaniu rzędu 14 litrów na 100 km, jest to wydatek tańszy niż w przypadku benzyny.